Львів – місто, яке поєднує у собі багато давніх культур.

Однією з найколоритніших є вірменська. І львів’янини, і туристи захоплюються красою Вірменського кварталу. Це місце з унікальною архітектурою часів ренесансу, рококо та класицизму, де витає дух однієї з найдревніших християнських культур, де вигнані монголо-татарами вірмени знайшли прихисток та відтворили частинку Батьківщини.

Відроджений фенікс

Вулиця Вірменська – одна з найстаріших вулиць Львова. Постала вона разом з формуванням середньовічного міста у межах оборонного муру. Через пожежі вуличка Вірменська неодноразово відбудовувалась. Але і зараз тут можна побачити такі архітектурні пам’ятки, як Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці, рештки старовинного вірменського цвинтаря, кам’яниці та будинки із власними історіями.

Духовне серце

Споруда, від якої захоплює подих, яку не можливо не помітити – Вірменський собор. Протягом тривалого періоду саме ця споруда була головним осередком усього громадського життя вірменської спільноти міста. Існує стара легенда, що на місці Вірменської церкви колись був чарівний сад, де росли дерева та кущі, привезені з самої Вірменії. І от одне дерево давало такий плід, де у поперечному розрізі можна було побачити хрест. То була айва. Тому саме на цьому місці вирішили збудувати собор.

Вірмени: вчора, сьогодні, завтра

Вірмени принесли у Львів свою культуру, свій дух та традиції. А ще ремісничу вправність ювелірів, гаптувальників та шкіряників. Жили вони за своїми звичаями та правилами. Усім світським життям керував війт і рада старійшин. Вірмени відкрили тут свою школу, театр, лікарню, бібліотеку і навіть заснували першу друкарню. Якщо у середині ХVII cтоліття у Львові мешкало понад дві тисячі вірмен, то у XX столітті їх тут уже майже не було, залишилися тільки поляки з полонізованими вірменськими прізвищами. Наразі вірменська спільнота Львова – це вихідці з різних кутків колишнього Радянського Союзу.

 

Тетяна Гудзовська

НАШІ ПАРТНЕРИ