Кожну п’яту дорожньо-транспортну пригоду в Україні скоюють нетверезі водії. Кількість смертей через російську агресію на Сході України співмірна з кількістю загиблих у ДТП за участю п’яних курмувальників. Через таку сумну статистику в Україні запровадили нову систему штрафів. Скільки тепер доведеться викласти порушникам та чи стане безпечніше на дорогах - читайте далі.

До 2020 року за первинне порушення водія напідпитку каратимуть штрафом у 10, 2 тисяч гривень та позбавленням права керувати автомобілем протягом року. Ті самі дії повторно у період протягом 5 років караються штрафом у 40,2 тисяч гривень і “вето” на водіння на 10 років.

З моменту чинності нового закону, суми штрафів стартуватимуть від 17 до 34 тис. грн з позбавленням прав до трьох років. Якщо водія спіймають вдруге, доведеться викласти вже 51 тис. грн. і на три роки відвикнути від керма.

Навіть попри внесені зміни, покарання за нетверезе водіння в Україні поступається європейському, хоча допустима кількість алкоголю в крові жорсткіша: в більшості країн ЄС дозволяється сідати за кермо з 0,5 проміле, у Великобританії і США з 0,8 проміле і це аж в чотири рази більше, ніж в Україні (0,2 проміле). Фактично, в нас штрафують за пляшку пива, а європейці можуть випити і міцнішого.

 

Інфографіка:

Скільки можна випити водіям в Україні

доза алкоголю відповідає 0,2 проміле через 30 хв. після вживання. Дані можуть змінюватись залежно від особливостей організму.

 

Німеччина

Адміністративна відповідальність настає, коли рівень алкоголю у крові водія перевищує 0,5 проміле. За це накладають штраф від 500 євро. Якщо ж у водія це вже другий випадок - сума може зростати до 3000 євро, загрожує навіть ув’язнення. Крім цього, нетверезого водія позбавляють водійського посвідчення терміном на один місяць і заносять два пункти у спеціальний реєстр водійських правопорушень. Коли кількість пунктів у реєстрі сягає восьми, водійську ліцензію можуть анулювати.

 

Франція

Граничний рівень алкоголю в крові становить 0,5 проміле. Якщо ж водій випив більше, отримує штраф від 135 євро. Понад 0,8 проміле алкоголю уже загрожують штрафом у 4500 євро чи ув'язненням на термін до двох років. Якщо підтверджується дія наркотичних речовин, водій заплатить 9 тисяч євро штрафу та близько трьох років проведе за гратами.

 

Великобританія

Для англійських водіїв допустимий рівень алкоголю в крові - 0,8 проміле, і це - найвищий показник серед країн ЄС. Але якщо цю межу перевищено, штрафи можуть сягати необмежених розмірів, водієві загрожує позбавлення права керувати автівкою щонайменше на рік, а в окремих випадках - навіть до шести місяців ув'язнення. Більшість довідників для автомобілістів вказують, що розмір штрафів, як правило, не перевищує 6,5 тисяч євро. Але й ця сума у порівнянні зі штрафами в інших країнах ЄС є надзвичайно високою.

Швеція

У Швеції, як і в Україні, гранична межа допустимого алкоголю в крові - 0,2 проміле, хоча покарання значно серйозніші. У цій країні немає чітко встановлених розмірів штрафів за водіння авто в нетверезому стані. Сума, яку доведеться сплатити правопорушникові, залежить від його доходів. Мінімальний штраф передбачено на рівні суми, яку водій заробляє за 40 днів. Закон передбачає навіть можливість позбавлення волі терміном до шести місяців, а якщо концентрація алкоголю в крові на рівні понад 1,0 проміле, водієві загрожує позбавлення волі до двох років.

 

Польща

Польський закон також передбачає гранично допустиму межу на рівні 0,2 проміле та штраф за її перевищення від 145 євро. Крім того, навіть низький рівень алкоголю у крові може позбавити водія права керувати авто на термін від 6 місяців до трьох років, або й на місяць запроторити до буцегарні. Якщо рівень алкоголю в крові перевищує 0,5 проміле, посвідчення водія заберуть на 10 років, самого порушника можуть ув'язнити аж на два роки, а транспортний засіб можуть взагалі конфіскувати.

 

Допустимі норми алкоголю у крові для водіїв в країнах Європи

 

У порівнянні з минулими роками, коли штрафи в Україні сягали нмаксимум 5 тис. грн., на дорогах стало значно безпечніше, а смертельні ДТП за участі водіїв напідпитку зменшились на 20%. Тож, сподіваємось, що і цього разу збільшення штрафів додасть українським водіям свідомості.

 

Валерій Середа,

очільник нацполіції Львівщини

Лише від початку цього року на Львівщині через ДТП гинуло 8-9 людей на тиждень. Якби водії дотримувались правил, не було б цієї статистики. Підвищення штрафів - це не питання економіки, а питання цінності життя людини. Якщо порушники вчасно не сплачують штрафи, нараховується пеня і застосовуються інші методи державного примусу. В порівнянні з країнами Європи, Україна найбільш сувора до кількості алкоголю в крові за проміле, адже ми хочемо відбити охоту вживати алкоголь за кермом.

 

Дар’я Кучер

НАШІ ПАРТНЕРИ