З моменту трагедії на Грибовицькому звалищі минуло 2 роки, та проблему зі сміттям у місті досі не вирішено. Проте, є деякі позитивні зрушення в цьому питанні. У Львові таки побудують сміттєпереробний завод. Головні акценти, проблеми та думки експертів у дослідженні РІА-Львів.

Що варто знати про цей проект?

Допомагати з подоланням сміттєвої кризи у Львові взявся Євросоюз. ЄБРР (Європейський банк реконструкції та розвитку) дав позику у розмірі 25 млн. євро на вигідних умовах, а фонд FIP - грант на 10 млн євро. Також від Європейського інвестиційного банку місто отримає 46 млн євро. Львівська міська рада виділила на вирішення проблем “сміттєвої кризи” близько 2 млн євро.

На що конкретно підуть ці кошти? Програма вирішення “брудного питання” у нашому місті передбачає рекультивацію старого полігону та будівництво нового, налагодження роздільної системи збору відходів у місті та будівництво сміттєпереробного заводу.

Останній пункт - найцікавіший, адже з ним пов’язано багато нюансів. До того ж, питання екологічного поводження зі сміттям у місті актуальне. Особливо, зважаючи на законодавчі зміни у цій сфері.

Локація об’єкту - у межах міста, на території очисних споруд “Львівводоканалу”

У заводу будуть 2 головні завдання. По-перше, зробити відбір цінної вторинної сировини максимально гнучким. Окрім цього, звісно, будуть проводити обробку змішаних відходів та відсортовувати їх на “мокру” та “суху” фракції. По-друге, важливо зменшити об’єм відходів, що йтиме на захоронення. До прикладу, у Швеції переробляють майже 100 % відходів. Відповідно, на захоронення там йде дуже мало сміття. І це є стимулом для нас. Хоча не варто забувати, що ця європейська країна досягала такого результату понад 40 років.

Створення сміттєпереробного заводу сьогодні активно обговорює як громада, так і відповідальні за цей проект посадовці. У місцевих жителів виникає багато запитань та домислів, які розвіяти або підтвердити можуть тільки спеціалісти цієї царини. Так як вони погано йдуть на контакт, нещодавно під ЛМР львів’яни навіть пікетували. Головне побоювання містян - вплив на навколишнє середовище та здоров’я.

Що обурює громадян?

На початку розробки цього проекту, будівництво запланували за межами міста - у районі ТЕЦ-2. Проте, це викликало невдоволення жителів прилеглих сіл, які активно боролися проти зведення заводу біля їх домівок. До того ж, постало питання власності виділеної ділянки. Тому місто вирішило змінити локацію. Цікаво, що за той час спеціалісти вже розробили ТЕО (технічно-економічне обгрунтування) і почали робити проект. Тобто, виділені гроші (а це майже 5,5 млн грн) фактично “викинули на сміття” - місцевість для заводу інша, відповідно - технічна документація не актуальна. Розпочато кримінальне провадження проти “Львівтеплоенерго” за зловживання при замовлені послуг із проектування будівництва сміттєпереробного комплексу.

Біля запланованої території заводу розташовано кілька об’єктів 1, 2, 3 рівнів небезпеки: нафтопереробний завод, нафтобаза, очисні споруди і фармацефтичний завод. І так забруднене довкілля району очікує будівництво ще одного промислового об’єкта. Саме слово “відходи”, прямо пов’язане зі сміттєпереробним заводом, викликає прогнозовані негативні асоціації - зовсім нещодавно регіон пережив Грибовицьку екологічну катастрофу.

Вплив діяльності заводу на навколишнє середовище та здоров’я мешканців ще не встановили

Аби перевірити, якими будуть наслідки діяльності сміттєпереробного комплексу, потрібно дочекатися ОВД (процедура оцінки впливу на довкілля), обов’язковим компонентом якої є громадські слухання. Громада може навіть не допустити будівництва, якщо більшість буде проти.

Є припущення, що технологія переробки сміття, яку планують впровадити на заводі, у Європі вже вважається недоцільною і використовується тільки в кількох країнах. Наприклад, у Франції. А саме експерти французької компанії “Еджіс” надали проект майбутнього сміттєпереробного комплексу у Львові.

Мер міста запевняє, що це буде найбільш екологічний проект в Україні, який контролюватиметься Євросоюзом. Але мешканці міста та деякі експерти і досі в цьому сумніваються.

 

Що говорять експерти?

Алла Войціховська

ГО “Екологія. Право. Людина”

У нас є застереження: що потім буде з продуктами, які утворюватимуться на об’єкті? Куди піде тверде відновлювальне паливо та компост? Досі невідомо. Європа відмовляється від цієї технології, бо немає куди реалізовувати подібні відходи. Ми звернулися до експертів із ЄС, щоби вони надали свою оцінку доцільності будівництва цього заводу.

 

Вадим Ноздря

ЛКП “Зелене Місто”

Місто прийняло рішення будувати повноцінний сміттєпереробний комплекс, який забезпечить переробку всіх 100% відходів, щоб не тільки відсортувати вторсировину, але й обробити органіку, скло та інертні матеріали, які можна буде використати, а суху горючу фракцію використати як паливо на підприємствах цементної галузі замість вугілля. Таким чином, ми розраховуємо отримати залишок оброблених відходів, яким немає застосування, на рівні 35-40%. Цей сухий нешкідливий залишок, спресований за допомогою потужного обладнання, фактично може бути захоронений на окремій карті полігону для брикетованих відходів. Він займає значно менше місця, що дозволяє економити на транспортуванні і не шкодить довкіллю так, як це відбувається із необробленими відходами.Досліджувала Єва Висоцька

НАШІ ПАРТНЕРИ