Вікторія Олішевська:“Factories of Ideas” – проект не про стіни будівель, а про їхнє наповнення

Замість фабрики повидла – культурно-мистецький центр. Занедбаний завод “РЕМА” перетворився на простір для втілення унікальних українських ідей. Реалізації цих та інших проектів сприяє платформа “Factories of Ideas”. Журналіст РІА-Львів поспілкувалася із очільницею платформи Вікторією Олішевською про плани та цілі неординарного проекту.

 

Вікторіє, розкажіть, будь ласка, детальніше про платформу “Factories of Ideas”.

Це львівська ініціатива, спрямована на допомогу та сприяння ревіталізації промислових зон у Львові. Ми долучаємось до проектів, які вже існують, та сприяємо створенню нових.

Над чим і з ким працюєте зараз?

Співпрацюємо з ініціативою “ZAVOD” у фабриці “РЕМА”- допомагаємо їм розробити навігацію локації, шукаємо закордонних та українських інвесторів. Також співпрацюємо з м’ясокомбінатом. На цій локації ми будемо робити музей інженерії та науки. Там чудовий простір, який зараз, на жаль, у занедбаному стані.

Ви - керівниця такого масштабного проекту. Що надихнуло на його створення?

Близько року тому ми прийшли на завод “РЕМА”, щоб оглянути локацію для проведення заходу. Коли я вперше туди зайшла, зруйнувались усі мої стереотипи стосовно занедбаних індустріальних зон: зовні бачиш покинуту будівлю, а всередині - креативний простір, де відбуваються кінопокази, є власна пекарня, навіть татуювальники. Це не може не надихати.

  

Як взагалі відбувається пошук таких закинутих місць?

Ми брали карту, ходили закинутими локаціями, потім спілкувались із власниками, щоб у результаті діалогу зрозуміти, чи хочуть власники щось змінювати, чи просто чекають остаточного руйнування для будови чогось кардинально іншого.

Ці заводи здебільшого у приватній чи державній власності?

У Львові близько 90% заводів – приватна власність. За часів СРСР, усі заводи були державними, але після розпаду настав період тотальної приватизації. Така ситуація не лише у Львові і не лише в Україні.

   

Як реагують власники, коли ви їм телефонуєте та розказуєте про свої ідеї перетворення їхнього приміщення?

Майже всі одразу насторожені та не розуміють чому якась людина приходить у приватну власність та щось планує переробляти. Деякі питають «Чому ж тоді ви не приходите до мене в квартиру робити ремонт?».  З одного боку їх можна зрозуміти, але з іншого, їхні простори величезні і вони не можуть знаходитись в такому стані в ландшафті міста. Потім починається довга комунікація, ми шукаємо аналоги таких проектів закордоном, вивчаємо портрет мешканців та їхні бажання. Це все довгий процес, для успіху якого, необхідно запастися терпінням.

А як влада міста ставиться до ваших ініціатив?

Частково ми існуємо за підтримки міської ради Львова - вони радять інвесторів, сприяють швидкому вирішенню наших суперечок із власниками. Влада рухається з нами в одному напрямку, адже розуміє, що це тенденції, які роблять неймовірні речі.

Чи є противники реінкарнацій мануфактур серед містян?

Зазвичай, це люди похилого віку, які пам’ятають, що за часів їхньої молодості там були верстати, “кипіло” виробництво. Тому треба здійснювати просвітницьку діяльність та пояснювати, що ці локації відтепер можуть мати інший сенс.

 

Звідки черпаєте інвестиції?

Є міжнародний фонд “WNISEF”, який допомагає залучати спікерів. Незабаром будемо проводити захід і нам сприяють посольства Нідерландів, Австрії та інші. Зазвичай, такі інвестиції йдуть не на глобальні цілі, а на організацію подій на вже реанімованих локаціях. Дотації на ремонт занедбаного приміщення мають надходити від власників, адже тільки так вони будуть відчувати відповідальність.

Плануєте розширювати кордони “Factories of Ideas” та реалізовувати проекти в інших містах України?

Львів – абсолютно відкрите для наших проектів місто, де представники влади, бізнесу та мешканці готові до змін та інновацій. В Одесі та Харкові, до прикладу, безліч покинутих заводів, але невідомо, чи сприятиме влада нашим ініціативам.

Для чого ви це робите?

“Factories of Ideas” – це не про стіни будівель, а про їхнє наповнення. Створити середовище творчих людей, які творять креативні інновації та мають майданчики для втілення своїх задумів – наша мета і філософія.

 

Як можна стати частиною вашої команди?

Нам можна написати на сторінку у Facebook або Instagram, можна писати мені особисто. Ми відкриті для людей, які готові генерувати, розвивати та втілювати власні ідеї.

 

Дар’я Кучер

НАШІ ПАРТНЕРИ