Україна вже кілька років поспіль впевнено лідирує серед держав із найвищим рівнем інтелектуального піратства. У 2014 році, за результатами звітів Міжнародного альянсу інтелектуальної власності, нас внесли до списку “країн під особливим наглядом”. Плачевну ситуацію із дотриманням авторських прав експерти пояснюють необізнаністю громадян та низькою свідомістю.

Усвідомлюючи актуальність питання, журнал РІА-Львів організував тренінг: Авторське право. Захист інтелектуальної власності, де фахівці-спікери Назарій БрезіцькийАнна Мацюк, Мар’яна Горбань та Мар’яна Ривюк поділилися практичним досвідом про захист інтелектуальної власності, реєстрацію торгової марки, охорону авторських прав та розповіли про реальні судові процеси. Модератором дискусій була Наталія Войтович.

Назарій Брезіцький, есперт з юридичних питань

Щоб захисти себе від недобросовісної конкуренції і отримати виключне право на використання своєї торгової марки, обов’язково зареєструйте її. Звісно, це тривалий процес − від 16 до 19 місяців. Час процедури можна скороти, сплативши відповідний збір. Зареєструвати свою торгову марку може як юридична, так і фізична особа. Ще перед реєстрацією необхідно чітко визначити, для яких товарів чи послуг використовуватимете знак, а також провести пошук на схожість або тотожність із уже зареєстрованими у світі марками. Це необхідно зробити, щоб уникнути відмови у реєстрації на етапі експертизи.

Мар’яна Ривюк,  

патентний повірений

Інтелектуальна власність - це своєрідний договір суспільства та індивіда: громадськість погоджується поважати монопольні права автора/розробника на певний час, певній території, у певних об'ємах взамін того, що за якийсь час ці розробки стануть суспільним надбанням. Це забезпечить прогрес і водночас дотримання законних інтересів власника. Кожна сфера діяльності людини, яка може приносити прибуток, потребує законодавчого врегулювання. Так, коли друковані засоби отримали широкий обіг та стали товаром, постало питання детального врегулювання використання авторського права. З появою мережі Інтернет, питання стосовно права на інтелектуальну власність актуалізувалися з новою силою.

Мар'яна Горбань,

к.ю.н., юрист Департаменту корпоративного права, права інтелектуальної власності та ІТ Юридичної компанії “Захист Власності”:

Щоб боротися з медіаплагіатом, необхідно виявити цей плагіат та довідатись, хто саме порушує авторські права. Далі - задекларувати вимогу про усунення порушень. Якщо це не дало бажаного результату, маєте вирішувати: домовлятись чи судитись. Звичайно, конструктивний діалог сторін – швидкий та дієвий механізм вирішення проблеми, особливо якщо у ньому бере участь юрист. Якщо порозуміння досягти не вдалось, ви маєте можливість захистити порушене, невизнане чи оспорене право у суді та отримати відповідну моральну та матеріальну сатисфакцію.

Анна Мацюк,

засновник та керівник Юридичної компанії “Захист Власності”

Важливо розуміти, що об’єкти інтелектуальної власності, зокрема комп'ютерні програми, винаходи, комерційні (фірмові) найменування, торговельні марки (знаки для товарів і послуг), є активом, що не лише збільшує вартість товарів та послуг, але й може бути самостійним предметом продажу. Звертаємо на це особливу увагу бізнесу в сфері рітейлу, видавничої справи та медіа, агробізнесу тощо. Ми вболіваємо за правову обізнаність кожного та раді, що нашу позицію розділяє журнал “РІА-Львів”.

Володимир Морозов

фото Зоя Мельнійчук

НАШІ ПАРТНЕРИ