Сьогодні кожен охочий може купити партію в Інтернеті. За інформацією експертів, для цього достатньо ввести запит у пошуковій системі та мати в кишені $15-20,000. Через відсутність контролю та механізму скасування реєстрації, зараз в Україні нараховується 353 політичні партії, 80% яких – “мертві” структури. Подавати фінансові звіти - обов’язок кожної політичної партії, закріплений законодавством, за невиконання якого передбачена адміністративна відповідальність. Проте близько ста партій звітів не подають взагалі, а інші надають порожню документацію. Враховуючи перелічені факти, робимо висновок, що в Україні реально працює близько 40 партій. З якою метою тоді існують інші?

 

Які завдання партій?

Ключове офіційне завдання політичної партії – прийти до влади і дбати про добробут свого виборця. В Україні нараховується близько 40 політичних партій, які реально діють та беруть участь у виборах. Неважливо які це вибори: до територіальних громад, Верховної ради чи президентські. Проте існують і “неофіційні”, комерційні інтереси створення партій. Ще донедавна реєстрація була недорогою, тому їх активно реєстрували, а потім продавали. Більшість тих партій, які зараз при владі, в свій час були перейменовані. Так, один за одним і народжувались “нові” партії: “Християнські соціалісти” Михайла Добкіна, “Слуга народу” Володимира Зеленського, Громадська політична платформа Надії Савченко та інші. Реєстрація політичних партій в Україні стала різновидом прибуткового бізнесу.

 

Другий інтерес створення фіктивних партій – ввести технічних кандидатів у виборчі комісії. У комісіях працюють люди, яких висуває партія, тож фіктивна партія, яка існує тільки на папері, буде відстоювати не власні інтереси, а тої політичної сили, яка її “перекупила”. Звідси політичні маніпуляції та “неочікувані” (звісно, для виборців) результати виборів.

 

У чому Україна - світовий лідер?

Кількість партій в Україні в кілька разів перевищує показники у інших державах Східної Європи. Для порівняння, у державах, де процес партійного будівництва активно розпочався після розпаду СРСР, зареєстровано значно менше політичних партій.

 

Кількість партій у сусідніх країнах:

Польща – 84

Словаччина – 56

Румунія – 124

Російська Федерація – 77

Молдова – 45

Латвія – 73

Литва– 38

 

Цікаво, що більшість партій в Україні з’явились після Євромайдану у період з 2014 по 2016 рр. У 2016 році було зареєстровано 41 нову партію; у 2015 році – 79; у 2014 році – 37. З 2017 року реєстрація майже припинилася. Ймовірно, це пов’язано з тим, що Міністерство юстиції почало застосовувати принцип, за яким партії повинні збирати підписи і мати осередки в тимчасово окупованому Криму. Сьогодні зробити це майже неможливо, тому ціни на вже існуючі партії ростуть, унеможливлюючи створення нових антиолігархійних структур.

 

Хто працює у “мертвих” і не тільки структурах?

Кількіть працівників у парламентських партіях зідно зі звітом за ІІ квартал 2018 року:
Єдність – 31

Самопоміч – 257
Радикальна партія Олега Ляшка – 136
ВО “Батьківщина” – 78
БПП “Солідарність” – 45
Опозиційний блок – 43
Народний Фронт – 32

Згідно зі звітами партій про майно, доходи та витрати, 216 партій не вказали жодного працівника. Із порожніми офісами працюють маловідомі партії “КМКС” Партія угорців України, “Заступ” та “Вінницька європейська стратегія”. Більш відомі “За життя” Вадима Рабіновича, “Основа” Сергія Тарути, ВО “Свобода”, згідно зі звітам, мають у центральному апараті не більше 5 осіб. Серед парламентських партій найменше людей вказали “Народний фронт” та “Опозиційний блок”, а лідерами стали партії “Єдність” і “Самопоміч”. Можливо, для міжвиборчого періоду вказана кількість людей у центральному апараті достатня, проте для України напередодні виборів ці показники не можуть відповідати дійсності. Неправдивою у звітах виявилась також інформація про зарплату працівників, доходи та витрати партій. Отже, партії не навчилися ні якісно працювати, ні звітувати про свою роботу і витрачені кошти, тож півмільйонне фінансування з державного бюджету - невиправдане.

 

 

Партія

Сума фінансування із держбюджету, грн

 

Кількість осередків

 

В розрахунку на одну місцеву організацію

(на місяць), грн

Народний Фронт

100 млн 545 тис

631

13 278

Блок Петра Порошенка “Солідарність”

99 млн 87 тис

1 712

4 823

Опозиційний блок

42 млн 840 тис

654

5 458

Радикальна партія Олега Ляшка

33 млн 815 тис

736

3 828

Самопоміч

88 млн 950 тис 

195

38 012

ВО “Батьківщина”

25 млн 794 тис 

17 296

124

 

Проблема України - не у великій кількості партій. Вільне створення та якісне функціонування партій - елемент демократії. Проблема у тому, що структури, які мали б працювати для людей, використовують проти них з метою політичних маніпуляцій або заробітку.

 

Денис Рибачок,

аналітик ВГО "Комітет виборців України"

В Україні потрібно провести глобальну ревізію політичних партій та аналіз їхньої діяльності. Більш приземлено – треба запровадити реальні механізми для скасування реєстрації партії. Наприклад, якщо партія впродовж двох кварталів поспіль не подає фінансовий звіт, ми вважаємо, що це має бути підставою для скасування її реєстрації. Звіт – підтвердження того, що партія діє. Якщо ми приймемо такий механізм, одразу ліквідуємо більше ста штучних партій.  

  

Дар’я Кучер

НАШІ ПАРТНЕРИ