Місто кави та шоколаду. Дощу та бруківки. Серце Східної Європи та душа всієї України. Місто, яке зачаровує. Його як жінку - хочеться кохати, пізнавати, мати з ним міцні стосунки та народжувати дітей. Тому що діти тут красиві та талановиті, ними потім пишається вся країна. “Океан Ельзи”, “Скрябін”, “Плач Єремії”, “Брати Гадюкіни”, Руслана Лижичко – зірки, які народились у Львові.

Відкривши новий філіал, київська мережа медичних центрів репродуктивного здоров’я “Мати та дитина” вирішила допомогти кожній парі, яка не може завагітніти самостійно, врешті решт стати батьками. Адже різнобарв’я дитячих візочків кожної пори року лише додасть яскравих відтінків місту Лева.

 

Мене звуть Марта Грицько. Я - репродуктолог МЦ “Мати та дитина”. Я допомагаю людям ставати батьками і пишаюся цією місією. Я щаслива, бо живу у Львові та працюю у місці, де мене оточують професіонали і однодумці. Тому що в медицині важливо, коли вся команда працює як єдиний злагоджений механізм, позитивно дивиться в одному напрямку та має одну велику мету – наповнити цей світ радісним дитячим сміхом і теплом щасливих батьківських очей, сказавши їм коротке і таке важливе: “Вітаємо! Ви вагітні!”

Пані Марто, чому саме репродуктологія? Що спонукало Вас обрати такий складний і прекрасний фах?

У далекому 1256 році король Данило Галицький, побудувавши наше місто, подарував його своєму сину Леву. А сьогодні моє вдячне покликання - дарувати моєму Львову нових його синів та дочок, щоб вони робили його ще кращим та славним.

“Ви вагітні!” - мабуть, я би дуже багато віддала, щоб тільки частіше говорити жінкам ці прості слова. Яким світлом сповнюються очі майбутньої мами, як сяють чистими сльозами радості!

Це така насолода, таке щастя, таке естетичне задоволення - бачити як ніжно, обережно, але впевнено зароджується нове життя. Звичайне диво та чарівна таємниця. Таки варті чогось людський розум та наука, таки не даремними були всі безсонні ночі і невгамовні дні, що ти їх віддав. І розумієш: готовий віддати ще більше сил і часу, аби тільки частіше говорити жінкам, що приходять до нас у “Мати та дитина”, коротеньке і найважливіше: “Ви скоро станете мамою”.

Я вважаю, що наші малюки – найщасливіші, бо приходять у цей світ бажаними: саме їх батьки чекають найдовше і найсильніше. Саме над ними тремтять наші лікарі і медсестри, ембріологи, генетики, андрологи, кріобіологи і лаборанти. Над тими двома малесенькими клітиночками, які ось-ось зіллються в одну, а потім вона почне ділитися, щоб через деякий час на екрані УЗД-апарату побачити голівку, сердечко, що б’ється, рученята, ніжки, що активно рухаються у животику матері.

Невже і справді буде дитина?..

Діти, народжені з використанням допоміжних репродуктивних технологій, можуть бути здоровішими і розвиненішими, бо зачаті в любові та турботі, а вагітність була абсолютно бажаною і контрольованою лікарями.

 

Чому взагалі виникає безпліддя?

Питання безпліддя (ми намагаємося не використовувати слово “проблема”, адже слова мають силу) стосується як чоловіка, так і дружини. Тож обстежувати слід одночасно обох, адже досить часто на початку обстеження можна виявити ті або інші порушення. Це можуть бути, наприклад, різного ступеня зміни кількості і якості сім’яної рідини, порушення овуляції або прохідності маткових труб. Як свідчать статистичні дані, жіноче безпліддя становить від 47 до 87,7%, чоловіче — від 12,3 до 43%. Одночасні зміни в організмах чоловіка і дружини спостерігаються у 25%. Природа для чогось придумала, що для народження дитини потрібні двоє. Тому я завжди чекаю на прийом і дружину, і чоловіка.

 

З чого розпочинається шлях до омріяної вагітності?

Як і під час будь-якої хвороби, ефективність лікування безпліддя залежить від часу його початку: ща раніше розпочали лікування, то ефективнішим є результат. Для виявлення причин, що призвели до безпліддя у конкретній парі, подружжя повинно чітко уявляти собі обсяг обстеження і його мету. Це необхідно, щоб свідомо і правильно виконувати настанови лікаря.

Згідно рекомендацій провідних фахових організацій, запідозрити безпліддя і приступати якнайшвидше до обстеження необхідно жінкам до 35 років за відсутності вагітності протягом 12 місяців активного статевого життя, а жінкам після 35 років – протягом 6 місяців або ж якщо вік партнера 40 років. Уваги заслуговують також жінки, які мали трубні вагітності, оперативні втручання на маткових трубах та яєчниках, ендометріоз.

 

То для бажаного результату заходів треба вживати якомога швидше?

Кажуть, поспішати треба повільно. Ця корисна приказка не працює у нашій ситуації. Реагувати треба негайно! Що довший термін проводить пара в очікуванні спонтанного зачаття, то менший шанс на успіх лікувальних програм. Якщо тривалість безпліддя менше трьох років, пара має у 1,7 разів більше шансів завагітніти, ніж пари, які мають значно довшу тривалість безпліддя.

З’ясувати причину безпліддя, а тим паче її усунути, - нелегко. Дослідження вимагають багато часу, терпіння і наполегливості як лікаря, так і подружжя. Тому тим, хто одружується у віці, що наближається до 30 років, радимо не зволікати. Особливо це стосується тих, у кого в минулому були гінекологічні чи урологічні захворювання.

Але ж ми - уперта нація (у доброму розумінні цього слова), ми - не з лякливих. Тому важливо розуміти: попереджений - озброєний. Звичайно, хочеться, щоб перешкод на життєвому шляху було менше. Та долаючи їх, ми глибоко цінуємо і ніжно любимо досягнуту мрію.

 

0800-504-205

м. Львів,

вул. Замарстинівська, 85а

НАШІ ПАРТНЕРИ