Володимир Мельник,

ректор Львівського національного університету ім. Івана Франка

Одна з найбільших проблем України – міграція наукової еліти за кордон. Як Ви вирішуєте цю проблему?

Це одне з найболючіших питань для університету. Прикро, що молоді люди будують своє життя в іншій країні, але це свідчить про те, що в Україні вони отримали якісні знання, щоб жити за європейськими стандартами. Наш університет створює студентам можливості вивчення закордонного наукового досвіду. Лише за минулий рік більше тисячі викладачів, аспірантів, студентів стажувались у провідних університетах світу. Наша наука не вмерла, вона має потенціал. Цього року, наприклад, було дві людини на одне місце при вступі на аспірантуру. Ми не можемо закрити молодим та перспективним викладачам доступ до міжнародного досвіду, проте маємо робити це дозовано. Але без допомоги держави університет не впорається - середня зарплата викладачів у п’ять тисяч гривень не дає їм достатньої мотивації для якісної роботи.  

Який, на Вашу думку, вектор розвитку має обрати місто?

А чому не зробити Львів містом математиків? Ми маємо усі ресурси: математичні школи, найкращі ліцеї, IT- структури. На мою думку, Львів має розвиватись, і першу чергу, як місто наукових технологій. Історики, філософи, економісти – велика справа, але, якщо ми загубимо науково-природничі спеціальності, перетворимось на державу романтиків. Пріоритетним державним завданням має бути підтримка класичних університетів, які, попри складнощі, зберігають технічні спеціальності.

Олександр Солонтай,

голова політради політичної партії “Сила людей”

На Вашу думку, Львів розвивається у правильному напрямку?

Львів - це п'ємонт та форпост української політичної структури. Повноцінний розвиток будь-якої політичної партії неможливий без представництва у Львові. Наша партія має великий досвід роботи в інших містах України, але Львів -  унікальне місто, до якого потрібен особливий підхід. Це місто набагато успішніше за будь-яке інше українське середньостатистичне місто, але також має свої проблеми. У Львові недосконала транспортна схема, яка не відповідає потребам сучасності та львів'ян. Крім того, потужне будівництво у Львові випереджає якісне планування майбутнього міста. Це місто - не чуже для мене, тому переймаюсь його проблемами. Львівську команду “Сили людей” буду спрямовувати на здобуття іноземного досвіду не тільки Східної, а й міст Західної Європи, які вирішували сучасні львівські проблеми 10 років тому. Приймаючи рішення, важливо думати не лише про те, яке майбутнє очікує наших дітей, а й про наших онуків. Місто Лева має усі перспективи бути успішним століттями.

Які зміни зараз необхідні львів'янам?

Важливо відновити у Львові роботу виконавчого комітету і заснувати нову якість роботи його комісій. Багато людей не розуміють, що містом керує не тільки міський голова та міська рада, а й виконавчий комітет. Це колективний виборний орган, який зараз складається з людей, яких обирають в раді. На мою думку, підприємці Львова, молодь, комунальні підприємства, кооперативи мають зібратись і висунути у виконавчий комітет кожен дві-три своїх людини. Виконавчий комітет та комісії мають бути наповнені на понад 50% представниками громадськості, а не чиновниками, підконтрольними місцевій адміністрації. Роботу цих органів треба зробити публічною із можливістю обговорення та вирішення проблем нормативного характеру. За цих умов, Львову вдасться відірватись вперед та бути прикладом для інших громад місцевого самоврядування.

 

Дар’я Кучер

НАШІ ПАРТНЕРИ