Українські дітлахи (і дорослі теж, чого вже там) з нетерпінням чекають на Миколая - доброго дідуся святого з бородою, мішком подарунків для чемних і різочками для неслухів. Але не тільки ми віримо в святкові дива. Які містичні персонажі обдаровують людей у світі - читайте у нашому матеріалі.

Йоулупуккі, Фінляндія

Йоулупуккі у перекладі - „Різдвяний козел”. Таке дивне прізвисько персонаж отримав від селян, які одягали козлині шкури та розносили подарунки. Спочатку його зображували в хутрі козла і ріжками. З плином часу, Йоулупуккі набув звичного нам образу - доброго дідуся з білою бородою і тростиною в руці, одягненого в червоний плащ. Разом зі своєю дружиною Муорі, “бабусею Різдва”, Йоулупуккі готує до Різдва подарунки, про які в листах просять діти. А розвозить їх саньми, які тягнуть олені. Щоправда, на відміну від оленів Санти, вони не вміють літати. Є в нього і помічники - гноми, які цілий рік у “Печерах Еха” слухають думки дітей і записують, хто був чемним, а хто - шкоду робив.

 

Домовички Ніссе, Норвегія

Ці милі маленькі бешкетники цілий рік сплять, а в ніч перед Різдвом прокидаються і розносять подарунки. Вони люблять солодощі, тож щоб подарунок на ранок залишився у панчосі, треба задобрити гномів цукерками. Головного ніссе називають Юлессін. Кажуть, він нащадок того першого гнома, який подарував бідній дівчинці дві срібні монетки і тим врятував родину від голоду. У Різдвяну ніч Юлессін їздить упряжкою лисиць.

 

Святий Василій, Греція і Кіпр

Вірять, що Василій невидимим заходить до будинків і дивиться, чи щасливі люди зустрічати Новий рік. Це не час для туги і зневіри, адже і сам Василій був дієвим благодійником - пік для нужденних пироги і ховав у них золоті. Діти чекають що добрий святий через комин зайде в будинок,  тому залишають на ніч біля каміна свої черевики і сподіваються зранку знайти в них подарунки.

 

Увлін Увгун, Монголія

До монгольських діток з подарунками під Новий рік приходить Увлін Увгун - головний пастух. Його супроводжують дзвінкоголоса Зазан Охін (Снігова дівчинка) і Шина Жила (Новорічний хлопчик) - малий бешкетник у лисячій шапці, який головному пастуху доводиться внуком. Увлін Угун має на поясі батога, але тільки для настрашки - він добрий і замахнутися може хіба що на лоша, яке від гурту відбилося.  

 

Пер Ноель, Франція

Веселий добрий дідусь з білою бородою Пер Ноель їздить на ослику і везе з собою плетений кошик з подарунками, які залишає для слухняних дітлахів у черевичках. У “батька Різдва” є злий двійник - П’єр Фуетар, який нашіптує йому про збитки, які зробили діти протягом року, та підговорює не обдаровувати, а карати нечемноту.

 

Боббо Натале і бефана, Італія

В Італії чекають одразу двох духів Різдва - Боббо Натале та його подругу-фею Бефану, яка чомусь виглядає зовсім як відьма на мітлі. Боббо Натале читає листи, у яких діти мусять чесно перелічити свої досягнення і чемності, та обдаровує благословенням. А от подарунки - завдання Бефани. Щоправда, дістаються вони добрим хлопчикам та дівчаткам, а бешкетникам фея під подушкою залишає вуглинки. Бефана добрішає, якщо наніч залишити їй келих вина і трохи солодощів. Якщо частування прийшлося до смаку, може навіть підлоги в домі помити.

 

Мікулаш, Чехія

У компанії янголятка і бешкетного чортеняти, добрий Мікулаш мандрує країною. Він має книгу, де записуються усі добрі і погані вчинки дитини. Так від вирішує, кому дістанеться подарунок, а кому - різка. Щоправда, дідуся можна задобрити віршем або пісенькою. А ще чехи вірять, що з Микулашем ходить його мама, яка вчить дітей добре поводитися. А нечемних для профілактики може і мітлою відлупцювати.

 

Сегацу-сан і Одзе-сан, Японія

Сегацу-сан і Одзе-сан — два персонажі Японії. Сегацу-сан — Господар Нового Року. Він носить яскраве блакитне кімоно і тиждень перед Новим роком ходить пішки країною. Цей час жителі називають "золотим тижнем". Сегацу-сан заглядає у кожен дім, але без подарунків - подарунки купують батьки, але віддати можуть лише тим діткам, кому дозволить добрий дух. Для доброго чарівника перед будинком ставлять ворота з бамбуку та сосни - через них він має пройти, щоб поздоровити з новим роком. Кілька десятиліть Сегацу-сан змагається з Одзе-саном, більше схожим на Санту аніж на японця. Одзе привозить подарунки морем.

 

Санта Христіан, Африка

Африканські католики вірять, що святий Христіан живе на горі Кіліманджаро - єдиній вершині, де лежить сніг. Щоправда, ніхто його не бачив, але вірять, що саме він у ніч перед Різдвом роздає подарунки і запалює свічки.

 

Тао Куен, В’єтнам

Духа домашнього вогнища і Різдва Тао Куена знають у двох іпостасях: старець і червоний дракон.  За сім днів до Різдва Тао Куен верхом на коропі, який перетворюється на дракона, вирушає до небесного владики, щоб повідати про справи своєї родини, і спускається у вигляді старця - обдарувати за добрі діла. Тиждень перед Різдвом хитрі в’єтнамці залишають наніч на столі багато солодощів - щоб у Тао Куен від цукру злиплися губи і він не зміг розповісти про огріхи чи недобрі справи.

 

Санта Клаус, США

Сучасний образ Санти вигадав Клемент Кларк Мур. Саме він у поемі A Visit From Saint Nicholas (The Night Before Christmas) першим зобразив Санту як життєрадісного немолодого ельфа. Поет також запряг у сани Санта-Клауса північних оленів. Санта залазить до будинків через димар і в ніч проти Різдва залишає під ялинкою подарунки дорослим і дітям.

 

Святий Миколай, Україна

Добрий Миколай приносить дари не в Новий рік і не на Різдво. Вночі перед 19 грудня залишає подарунки під подушкою (а дуже великі - коло ліжка). Його не бачать, але знають який він - добрий, лагідний і справедливий. Цілу ніч малюки намагаються не заснути і зловити за руку Чудотворця, та він все ж примудряється приспати дитину і непомітно залишити пакунок. Янголятко і чортик Антипко супроводжують святого дідуся і розповідають про всі вчинки за рік. Звісно, чортеня намагається наділити різкою і чемних - щоб пам'ятали, що за непослух та виховна галузка буде в роботі. Мало написати святому листа - треба помолитися, попросити у нього не лише матеріальних благ, але і благословення для всіх-всіх.

 

Мар'яна Оркуш

НАШІ ПАРТНЕРИ