Незабаром в Україні стартуватимуть Президентські вибори - сьомі за рахунком за 28 років незалежності. Свої президентські амбіції вже проявили понад 10 кандидатів. Та чи всі вони  ринуться у боротьбу - адже за участь треба викласти 2,5 млн грн. Зараз важко щось передбачити, але соціологи невтомно проводять опитування серед електорату. Результати невтішні: близько 20% українців не готові прийти на виборчі дільниці, майже такий самий відсоток тих, хто не визначився з вибором серед потенційних кандидатів. 

За даними Соціологічної групи "Рейтинг" станом на квітень 2018 року лідерами є:

Що нам очікувати від цих виборів і яким буде вибір українців, ми вирішили запитати у державного діяча, політолога та політтехнолога.

 

Ігор Рафаїлович Юхновський,

академік, державний та політичний діяч, народний депутат України І–IV скликань

Ми зараз маємо перед собою надзвичайно вигідну ситуацію, щоб виправити все у державі. По-перше, президент, Верховна Рада, вся система влади (виборна і виконавча) і народ повинні мати певні лозунги - рецепт за яким вони повинні жити. Цим найпростішим лозунгом є Конституція України. Ми маємо створити нову Конституцію, де будуть враховані всі недоліки попередньої. І маємо знати, яку державу на основі цієї Конституції побудуємо, – президентську чи парламентську. Я вважаю, що Україна має бути парламентською республікою. Ми не мали вождів впродовж 1000 років і попри велику кількість завойовників, які пройшли по нашій землі, ми збереглись як народ і далі збережемо себе як націю. Тому завдання цієї ВР  - створення нової держави на основі нової Конституції. Завдання Президента таке ж саме.

Перш за все, ми повинні побудувати націю. Окрім цього, маємо бути слухняні:  уряд - відносно Закону, а ми - відносно уряду. Від президента до керівника району чи громади – усіх потрібно слухатися. Звичайно, можна сказати: “він дурень, навіщо його слухатися”. Це і є основна наша помилка. Щоб там не було, він є вибраним. Ми його вибрали, тож повинні підтримувати і допомагати. А ще є суспільна гідність - не можна дозволяти комусь чужому лаяти Україну через те, що є безлад. Тобто ми маємо послідовно утворити націю, яка складається із доброго уряду, доброї влади, і народу який їх слухає.
У цілому світі є незадоволені владою, яка б вона розумна не була. Але поряд з тим виконують накази влади і закону. Має виробитися внутрішня дисципліна відносно держави. Це - ваша держава. Ви - українець чи українка і у тому ваша гідність. Просто сказати – “я - гідна людина”. Усі ми - гідні. А от сказати “я - гідний українець” – вищий рівень.

Щодо вибору, то це дуже просто. Людина повинна показати, що вона розуміється на тому, до чого себе готує. Сьогоднішні кандидати повинні показати себе у медіа - друкувати програми у ЗМІ, давати інтерв’ю, показати свій розум і свою думку. Наші медіа відповідальні за це. Вони мусять розпитати всіх, хто претендує на владу, і не один раз, а багато. І робити це так, щоб зразу було видно - це розумна людина чи ні. А народ має читати, дивитися і робити висновки.

 

 

Володимир Фесенко,

політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента”

За даними соціологічних опитувань, на вихід у другий тур президентських виборів претендує 8 кандидатів.  Такого в Україні ще не було. 20 років тому ми мали 5 потенційних претендентів. А зараз ситуація ще складніша. Орієнтуючись на рейтинги, оцінки ресурсів та досвід команд, можемо говорити про кількох сильних конкурентів: чинний Президент, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко теж може бути зарахований до лідерів, але із серйозними застереженнями: його рейтингові позиції досить непогані, але немає сильної команди і він ще не стикався із серйозними атаками з боку опонентів, які можуть негативно вплинути на рейтинги. До потенційних кандидатів належать Юрій Бойко, Вадим Рабінович, Володимир Зеленський та Святослав Вакарчук. В останніх двох досить високі рейтинги, але ми ще не знаємо, чи братимуть вони участь у виборах і наскільки їм вдасться втримати рейтинги. Не варто забувати про Олега Ляшка - стабільні рейтинги, є фінансова і медійна підтримки.

Основна проблема майбутніх виборів – недовіра до всієї політичної еліти. Саме тому виник попит на відносно нові обличчя. Шалену зневіру суспільства політики долатимуть різними шляхами. Тут немає однакових інструментів або способів. Тимошенко, наприклад, робить це через ініціативу зміни Конституції - пропозицію перезаснувати державу. Вона демонструє готовність до оновлення. Ппитання чи вдасться їй подолати цю недовіру хоча б частково залишається відкритим.

Для Петра Порошенка важливо не просто знайти привабливі рішення, а зрозуміти як знизити антирейтинг.  Зараз він буде активно відпрацьовувати схему боротьби за автокефалію для української православної церкви.

На цих виборах набагато активніше будуть використовувати соціальні мережі, методики та технології із використанням big data. Чи вдасться їх ефективно та маштабно використати – невідомо. Це будуть непередбачувані вибори.

 

Денис Богуш,

політтехнолог, експерт у сфері стратегічних комунікацій

Про свою участь у виборах зараз заявляє більша кількість учасників ніж буде насправді. Хто це буде - побачимо коли кандидати внесуть у ЦВК 2,5 млн грн. А до того моменту буде дуже багато людей, які казатимуть, що підуть на вибори. Для чого вони зараз роблять такі заяви? Є різні причини – хочуть бути відомими, впливовими, рекламують себе та свої політичні сили. Перша, хто про себе заявив, та ще й з новим курсом – Юлія Тимошенко. Таким чином вона закріплюється у рейтингу. Чогось подібного чекають від Гриценка та Порошенко, але Анатолій Гриценко поки що мовчить і не видає нової доктрини чи стратегії, а Петро Порошенко лише звітує про реформи. Вакарчук та Зеленський не можуть заявити про новий курс, Ляшко та Бойко теж поки що нічого показують.

Варто зауважити, що Порошенко задав новий рівень Президента: повинен бути розумний, розумітися у питаннях економіки, безпеки, мати багато контактів, вміти вести перемовини, знати англійську мову. Цього нема у Вакарчука та Зеленського. Виходить, що боротьба буде між Тимошенко та Порошенком. Можливо, дотягнеться  Гриценко.

Щодо нових технологій, то на цих виборах їх не буде. Хоча в Україні майже 70% людей користується інтернетом, він не спрацює. Адже голосувати усе одно будуть бабусі.

 

Наталія Войтович

НАШІ ПАРТНЕРИ