Зараз майже всі директори компаній та керівники відділів занепокоєні станом того, що діється в сфері управління персоналом. Ще п’ять років тому здійснювалося швидке та безболісне закриття вакансій, була помітна впевненість у стабільності та лояльності працівників, їхнє задоволення від роботи з людьми та – жодного страху. Нині ситуація є іншою. Хочеться зазначити, що головна причина хвилювань – зміна покоління людей. Ми маємо справу із зовсім іншим поколінням працівників, які, на перший погляд, можуть здатись дещо некомфортними та нестабільними. Але правда в тому, що причина наших нарікань на брак спеціалістів криється в протиріччях між інтересами і бажаннями молодих людей та очікуваннями і потребами компаній. Коли ми це зрозуміємо, все зміниться. Поговорімо детальніше про те, чого хочуть молоді, амбітні та творчі працівників (18-30 років орієнтовно) – про 6 компонентів щасливої роботи, які є основою моєї авторської моделі командотворення:

Зміст та сенс. Для молодих спеціалістів в пріоритеті компанія з точки з огляду на її місії, цілі та цінності. Те, що вона робить чи продає, відходить на другий план. Часом питання сенсу та змісту компанії важливіше за умови праці. Молоді люди хочуть розуміти, що не витрачають дарма свій час, бо вони, більше за попередні покоління, його цінують. Гаяти своє життя на роботу в нецікавих, нещирих та незрозумілих компаніях – не про сучасну молодь. Вона в пошуках сенсу!

Емоції. Я припускаю, що молоді люди є залежними від позитивних емоцій. Для них нестерпні відчуття нудьги та бездіяльності. Варто зазначити, що молоде покоління, направду, дуже рухливе та працездатне, хоча побутують думки, що воно ліниве та безвідповідальне. Ні! Коли молоді цікаво, коли вона відчуває драйв і позитивні емоції, то потрапляє в зону свого творчого «потоку» й готова працювати максимально якісно та ефективно. Для нового покоління вкрай важливе відчуття руху, розуміння, що компанія рухається, що вона динамічна та успішна. Молоді люди готові творити історію. Вони в пошуках емоцій!

Соціалізація. Сучасні працівники відчувають себе найкраще в тісному контакті з іншими людьми: спільних проектах, комунікаціях та дозвіллі. Вони хочуть відчувати зв'язок із колегами та керівництвом. Соціальний компонент тепер не забирає енергію (винятком можуть бути певні напрями компаній, не пов’язані з великою кількістю комунікацій), а навпаки заряджає та надихає на нові досягнення. Для спеціалістів, як ніколи раніше, важливе відчуття комфорту, безпеки та довіри в команді. Якщо вони цього не відчують вже на етапі співбесіди, просто не прийдуть на подальші зустрічі чи стажування. Вони в пошуках міцних зв’язків!

Автор: Алла Заяць

бізнес - тренер, бізнес - коуч, ТОР фасилітатор, психолог - консультант у методі позитивної терапії, досвід роботи HRM - 7 років, директор тренінгової та консалтингової компанії "Rabbit Hole"

 

НАШІ ПАРТНЕРИ