Правильне харчування влітку – це не тільки особливий річний раціон, але і правильний підхід до його організації. Редакція журналу РІА-Львів вирішила дізнатися у Світални Фус, дієтолога з понад 20-річним досвідом роботи, що потрібно вживати влітку, щоб краще  почуватися та вберегтися від “сезонних” проблем зі здоров’ям.

 

Пані Світлано, які сезонні продукти варто їсти тим, хто ще не встиг схуднути? Ваші основні рекомендації?

Найперше, не рекомендую худнути (якщо треба) до якоїсь дати чи початку пляжного сезону. Краще переглянути свій раціон, поступово його змінити, а далі - підтримувати форму збалансованим харчуванням усе життя. Здоровий раціон на 2/3 має складатися із овочів, фруктів та каш. Їсти овочі можна цілий рік, адже вони є практично всюди і різні. Зараз між фруктами і ягодами варто вибрати ягоди, адже сезон саме в розпалі. Різні ягоди (чорниці, малина, вишні, черешні) багаті на корисні вітаміни та кислоти

Скільки їх можна їсти, щоб не зашкодило здоров’ю?

Рекомендована доза для кожного різна і визначається багатьма факторами: фізична активність, параметри тіла тощо. Норма - до півкілограма овочів, а 250 г фруктів та ягід - максимум. Є люди, які мають певні проблеми з харчуванням. До прикладу, підвищена кислотність чи хронічні захворювання шлункової залози, жовчної системи, кишечника. Їм потрібно переважно вживати приготовлені овочі, які легше перетравлюються. Влітку всім раджу їсти багато сирої зелені, свіжих овочів, робити сезонні салати.

Як правильно харчуватися  влітку у спеку? Що можна їсти а що - ні?

Обов’язковим і важливим є вживання води та їжі, яка поповнює водний баланс організму (наприклад огірки, помідори, ягоди та фрукти на 70-90% складаються із води). Варто збагатити раціон продуктами, багатими на калій, натрій, кальцій і магній – це овочі, фрукти і каша. Крім того, потрібно вживати легкий білок. Обмежити раджу жирні продукти - вони погано впливають на травлення, а це, в свою чергу, сушить шкіру.

Влітку всі люблять смажити барбекю на природі. Можна взагалі їсти шашлик?

Звичайно, можна, адже людський організм має постійну потребу в білку. Втім, шашлик не мусить бути обов'язково зі свинини чи телянити. Можна запекти на вогні до ароматної скоринки шматочки курки або риби.
Що ж до традиційного шашлику, варто пам’ятати що м’ясо важко перетравлюється. Отже, треба стежити за розміром спожитих порцій. На гарнір добре використовувати свіжу зелень - так м'ясо легше та скоріше переварюється і принесе більше користі.

 

Меню від Світлани Фус

Cніданок
каша з ягодами і домашнім сиром /з ягодами і медом
другий сніданок
салат із зелені листкових сортів капусти з помідором, огірком та яйцем / інший білок із шматочком зернового хліба


Обід  
риба / птиця/ нежирне м’ясо
на гарнір - овочевий салат /відварна картопля /каша


Вечеря
риба/ м'ясо птиці

За цим шаблоном можна складати собі щоденне меню. Розподіляючи таким чином їжу, можна розпланувати раціон. Обов’язково повинно бути 20 г масла, а в салати і каші раджу додавати горіхи та насіння соняха.

Ростислав Пелех

НАШІ ПАРТНЕРИ