Акторам - Оскар, журналістам - Пулітцерівська премія, але чого цьогоріч чекати талановитим письменникам, якщо Нобелівської премії  для літераторів цього року не буде?

Нобелівська премія


Нобелівська премія по праву вважається найпрестижнішою у світі літературною нагородою. Проте Шведська академія оголосила, що вручення Нобелівської премії у галузі літератури у 2018 не буде. Причиною слугував секс-скандал за участю французького фотографа Жан-Клода Арно - чоловіка поетеси та члена академії Катаріни Фростенсон. Після початку масштабного руху #MeToo, коли сотні жінок відверто зізнались, що постраждали від сексуальних домагань, у пресу просочилась інформація про злодіяння Арно стосовно близько 2 десятків жінок. Також стало відомо, що подружжя Арно-Фростенсон є власниками культурного центру, що певний час отримував дотації від Шведської академії, тобто гроші вони нараховували самі собі. Через цей гучний скандал у відставку пішла очільниця академії - Сара Даніус. У результаті у комітеті залишилось 11 осіб, а для голосування потрібно щонайменше 12. Проте у 2019 році вручення премії поновлять і, можливо, нам варто чекати двох переможців. Нагадаємо, що першість у 2017 році отримав британець японського походження Кадзуо Ісігуро, який прославився такими творами як “Художник хиткого світу” та “Залишок дня.”

Дублінська літературна премія

Одна з найпрестижніших літературних премій у світі. Заснована в 1990 році міською радою Дубліна та американським інвестиційним фондом ІМПАК. Вручається щорічно за найкращий прозаїчний твір англійською мовою. Розмір премії складає 100 тисяч євро. Дублінська премія вважається найбільш демократичною - претендувати на неї може письменник будь-якої країни, національності та віку. Єдиним обмеженням є обов'язкова публікація книги англійською мовою.     Твори номінуються громадськими бібліотеками світу за результатами опитування читачів.Літературні премії в Україні:
Національна премія України імені Тараса Шевченка

 

Ольга Токарчук,

письменниця, лауреатка Букерівської премії


Моя бабуся Ольга Токарчук була українкою, дід - поляком, після війни сім'я розпорошилася. Частина залишилася тут, інша оселилася у Польщі, а ще частина - у Франції... Я не знаю української, хоча батько знає... У Львові у мене є сім'я, неподалік від Збаража. А взагалі Токарчуки походять з токів біля Тернополя".

 


Букерівська премія


Букерівська премія заснована у 1969 році. Початково премію могли отримати лише автори з країн Співдружності або Ірландії,  а з 2014 року- письменники з усього світу. Одна умова залишається незмінною - книга має бути опублікована у Великій Британії.
Міжнародна Букерівська премія дала змогу авторам конкурувати за почесне звання незалежно від того, в якій країні початково була видана книга.  У цьому такому випадку грошовий фонд (60 тисяч фунтів стерлінгів/ 118 тисяч доларів) ділиться між автором і перекладачем на англійську мову.
У 2018 році лауреатом премії стала польська письменниця з українським корінням Ольга Токарчук та її книга “Бігуни”.
НАШІ ПАРТНЕРИ